interview marie therese bousquet
Üç tip koyu leke ile savaşmak için Lierac Laboratuvarları LED & PEELING estetik tekniklerinden ilham aldı.
ESTETİK ALANDA UZMAN DOKTOR MARIE-THERESE BOUSQUET İLE RÖPORTAJ

Leke nedir?

Melanin ciltteki kahverengi pigmenttir.
Melanositlerden oluşan melanin cilt renginden sorumludur. Bu doğal süreç cildi korumayı hedefler. Ortalama bir insan benzer miktarlarda melanosit ile dünyaya gelir. Büyüklükleri ve Epidermisteki konumları cilt yapısını belirler. Güneş etkisiyle, melanin üretimi artar ve cilt tonu koyulaşır, bronzlaşır. Bu sürecin düzensiz bir şekilde meydana gelmesiyle melanositler çok fazla sayıda melanin üreterek ciltte leke oluşumuna sebep olur.
tache pigmentaire

Lekeler nasıl görünür hale gelir?

Bu bozulma süreci ultraviyole ışınlar, kirlilik ve sigara gibi dış faktörler tarafından desteklenir. Ciltte pigment problemleri hormonal değişimler, yaş ve kullanılan bakım ürünlerle de ilgilidir. Tüm bu faktörler melanin üretimi arttırır ve sonucunda lekeler cilt yüzeyinde görünür hale gelir. Hemen hemen her cilt tipi bu problemle karşılaşır.
tache pigmentaire

Bilim adamları 3 farklı leke tipi keşfetti:
Bu lekeleri nasıl ayırt edebiliriz?

İlki yeni ortaya çıkan leke tipi. Fazla üretilen melanin epidermisin yüzeyine doğru hareket eder. Epidermisin yapısını bozar, leke hala cilt yüzeyinde görünür değildir. İkinci olarak görünür lekeler fazla melanin üretimi sonucunda epidermisin en üst tabakalarında ortaya çıkar. Oraya yerleşerek görünür hale gelirler. Son olarak inatçı koyu lekeler cildin destek dokusu DEJ'de meydana gelen bozulmadan kaynaklanır. Yüksek miktarda melanosit ve melanin üretimi inatçı leke oluşumuna sebep olur.
tache pigmentaire

Leke tedavisi için son yapılan medikal araştırmalar neler?

Leke tedavilerinde kriyoterapi, lazer ve ışık gibi farklı teknikler kullanılmakta. Fakat son zamanlarda en sık kullanılan teknik LED ve PEELING tekniklerinin kombinasyonu. LED teknolojisi soğuk ışığı yansıtma üzerine kuruludur. Yeşil ışık cildin ışıltısı üzerinde etkilidir ve ciltte leke görünümünü azaltır. Kırmızı ışık ise görünen ışıklardan bir tanesidir ve cildin en derin katmanlarına kadar nüfuz eder. Cildin destek dokusunu yeniden yapılandırmak için kolajen ve elastin üretimini harekete geçirir. PEELING teknolojisi ise doğal içerik olan glikolik asit ile cildin en dış katmanını hafifçe soyar. Cildin en dış yüzeyine yerleşen melanine engel olur. Aynı zamanda daha parlak ve eşit bir cilt tonu için alt katmanlarda bulunan melanositleri onarır.
tache pigmentaire

Kozmetik bir ürün medikal leke tedavilerinin tamamlayıcısı olabilir mi?

Tedavi süresince kullanılan kozmetik ürünler leke karşıtı bakım sunabilir.
Medikal çözümlere ek olarak, tedavi süresince kullanılan kozmetik ürünler elde edilen sonuçların etkinliğini arttırır ve etkinliği optimal seviyeye çıkartır.

LEKE OLUŞUMU SÜRECİ